0090 532 740 4582    0049 151 473 44610       Bilgi almak için tıklayın.

    

MİDE KÜÇÜLTME

Mide küçültme ameliyatı, midenin büyük bir kısmı cerrahi bir operasyon ile çıkartılması şeklinde yapılır. Laparoskopik, yani karın duvarı kesilmeden, küçük deliklerden özel aletler ile girilerek yapılır. Bu sayede vücudumuz fazla strese maruz kalmaz ve tüp mide ameliyatı sonrası iyileşme, günlük yaşantıya dönüş oldukça hızlı olur.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Mide kelepçesi ameliyatı

Mide kelepçesi ameliyatlarında cerrah, midenin üst kısmına, silikon şişirilebilen bir kelepçe yerleştirir. Bu kelepçe sayesinde mide, birkaç lokma ile dolacak ve fazla gıda tüketilmesi engellenecektir. Ameliyat sonrasında takılan kelepçe, cilt altına yerleştirilen hazne aracılığı ile küçültülebilir veya büyütülebilir. Mide küçültme ameliyatı gibi herhangi bir büyük kesi olmadan yapılan ameliyattır.

Mide bypass ameliyatı

Amerika’da 5 yıl öncesine kadar en sık tercih edilen yöntemdir. Mide küçültme ameliyatının yaygınlaşması ile ikinci sırada tercih edilen yöntem olmuştur. Bu yöntemde mide hemen yemek borusu girişinin altından ikiye bölünerek küçük bir mide poşu oluşturulur. Bu ameliyatta mide küçültme ameliyatının aksine midenin herhangi bir parçası çıkartılmaz. Oluşturulan yeni küçük mide, ince barsak ile birleştirilerek; gıdaların büyük mide ve ince barsağın ilk kısmını bypass etmesi sağlanır. Bu sayede hem az yemekle doyma hem de alınan gıdanın daha az emilmesi amaçlanır.
Bu yöntemi birinci basamakta tercih etmeyişimizin ana sebebi aslında hem mide hem de bağırsağın ameliyatta aynı anda kullanılmasıdır. Her türlü obezite cerrahisi yönteminden sonra kilo alımı riski vardır, bu yüzden öncelikle mideyi küçültüp bağırsaklar üzerinde herhangi bir işlem uygulamadan zayıflamayı sağlayarak, zaman içerisinde mide küçültme ameliyatı olanlar ın kilo alımı durumunda ince bağırsakları işleme dahil etmenin uygun olduğu düşünülmektedir.

Mide katlama ameliyatı

Mide katlama ameliyatı, diğer mide küçültme yöntemlerine göre daha düşük maliyetlidir. Ameliyat sırasında mideye yabancı bir cisim yerleştirilmez. Ameliyat ön duvar katlanması veya ön- arka duvar katlaması şeklinde yapılır. Bu yöntem ilk tanıtıldığında midenin kesilme hattında yırtılma kaçak ya da sızıntı gelişme riskini ortadan kaldıracağı umulmuştu. Fakat uygulandıkça ameliyat sonrası ilk günlerdeki aşırı bulantı, kusmalar ve nadirde olsa dikişlerde yırtılmaya bağlı kacaklar görülünce düşük maliyetine rağmen popülerliğini yitirdi.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır

Mide küçültme ameliyatları, genellikle ileri derecede obezite problemi olan ve diyet, spor gibi yöntemlerle kalıcı kilo verimini sağlayamayan kişilere uygulanan bir yöntemdir. Obezitenin derecesini belirlemek için en sık “vücut kitle indeksi” denen, kilomuzun boyumuza oranlanması ile elde edilen bir rakam kullanılır. Örnek olarak 2 metre boyunda 160Kg ağırlığındaki bir kişinin VKİ’si:
* Boyun karesi 2×2=4,
* Kilo/boyun karesi 160/4= 40 olarak belirlenir.
VKİ’nin normal oranları yaşa göre değişim göstermektedir. 19 – 25 arası sağlıklı aralık olarak kabul edilir. VKİ değerleri: 25 üzeri kilolu, 30 üzeri 1.derece obezite, 35 üzeri 2. derce obezite, 40 ve üzeri 3. derece obezite olarak kabul edilir. 35 ve üzerindekiler yandaş hastalıkları varsa, 40 üzerinde olanlar ise yandaş hastalık olmasa bile cerrahi tedavi için uygun olarak değerlendirilirler. Kas kütlesi çok olanlarda VKİ tek başına yanıltıcı olabilir. 30 – 35 arasında olup obezite ile alakalı yandaş hastalığı olanlardaki durum tartışmalıdır. Bu konudaki otorite derneklerden “Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği” 1. derece obezitede cerrahi yaklaşımın, deneyimli cerrahlar tarafından, her hasta için özel değerlendirme yapılmasını önermektedir. Yaş aralığı açısından mide küçültme ameliyatları kimlere yapılır sorusunun cevabı; mide küçültme ameliyatı için yaş aralığı 13 – 65 olarak verilmektedir. Fakat literatürde fiziksel kondisyonu uygun bireylerde 70 yaş üzeri hastalar bildirilmiştir. Çocuklarda ise en küçük yaş 13 olacak şekilde yine obezite cerrahisinde deneyimli bir merkez olma şartı ile ameliyatlara onay verilmektedir.